Tuesday, October 22, 2019

Еди Рама: НАТО ќе изгради воздухопловна база во Албанија

НАТО одлучи да изгради воздухопловна база во Албанија, прва таква на Западниот Балкан, соопшти албанскиот премиер Еди Рама. „Преку фондови на Североатлантската алијанса и во...

Од јуни НАТО ќе го чува црногорското небо

Од петти јуни воздушниот простор над Црна Гора ќе го чува НАТО, односно Италија и Грција кои почнуваат од тогаш со воздушни патроли над...

Столтенберг се сретна со Ердоган

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска бил во Турција на средба со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, соопштија од кабинетот на турскиот претседател. Состанокот бил...

Средба во НАТО: БИХ оствари значајни и одлучни чекори во процесот на приближување кон...

Средба во НАТО: БИХ оствари значајни и одлучни чекори во процесот на приближување кон евроатланските интеграции Претседателот на претседателството на БИХ Бакир Изетбеговиќ оствари средба...

Весли Кларк до ЕУ и НАТО: Не чекајте Западен Балкан повторно да ескалира

Поранешниот командант на НАТО, Весли Кларк, во текст во “Вашингтон пост” пишува дека Балканот би можел повторно да стане кризен поради што САД и ЕУ...
0FansLike

Најнови вести