Tuesday, October 22, 2019

Еди Рама: НАТО ќе изгради воздухопловна база во Албанија

НАТО одлучи да изгради воздухопловна база во Албанија, прва таква на Западниот Балкан, соопшти албанскиот премиер Еди Рама. „Преку фондови на Североатлантската алијанса и во...

Од јуни НАТО ќе го чува црногорското небо

Од петти јуни воздушниот простор над Црна Гора ќе го чува НАТО, односно Италија и Грција кои почнуваат од тогаш со воздушни патроли над...

Столтенберг се сретна со Ердоган

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, денеска бил во Турција на средба со турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган, соопштија од кабинетот на турскиот претседател. Состанокот бил...

Средба во НАТО: БИХ оствари значајни и одлучни чекори во процесот на приближување кон...

Средба во НАТО: БИХ оствари значајни и одлучни чекори во процесот на приближување кон евроатланските интеграции Претседателот на претседателството на БИХ Бакир Изетбеговиќ оствари средба...

Весли Кларк до ЕУ и НАТО: Не чекајте Западен Балкан повторно да ескалира

Поранешниот командант на НАТО, Весли Кларк, во текст во “Вашингтон пост” пишува дека Балканот би можел повторно да стане кризен поради што САД и ЕУ...

„НАТО треба да започне процес за интеграција на Македонија, БиХ и Грузија“

Шефот на турската дипломатија, Мевлут Чавушоглу, денес изјави дека очекува НАТО на јулскиот самит на лидери во Брисел да ја потврди политиката на проширување...

Мисија на НАТО: Хрватски војници испратени во Полска

Во склоп на зајакнатата присутност на НАТО во Полска се упатија вкупно 100 припадници на Гардиско оклопната-механизирана бригада. На свеченото испраќање во петтата гардиска...

Црна Гора доби НАТО стикери за вибер

Црна Гора која е полноправна членка на НАТО од минатата година се чини дека е на “правиот пат” бидејќи сега постојат и НАТО налепници...

НАТО: Ѓуриќ влезе илегално во Косово, Тачи немаше дозвола за акција од КФОР

Извори од НАТО сметаат дека Директорот на српската владина Канцеларија за Косово Марко Ѓуриќ не ги почитувал прописите на 26 март, кога влегол во...

Столтенберг: Тензиите меѓу Турција и Грција не се работа на НАТО

Лидерите на Турција и Грација треба сами да ги решат прашањата што предизвикуваат тензии во односите меу двете земји, бидејќи тоа не е работа...

Признание од Џејмс Матис за учеството на Албанија во НАТО мисиите

  Олта Џачка, министерката за одбрана на Албанија во рамките на посетата на САД се сретна со Џејмс Матис, секретарот за одбрана на САД. Секретарот...

Одбележана 9 годишнината од членството на Хрватска во НАТО

Одбележана 9 годишнината од членството на Хрватска во НАТО Во Хрватскиот сабор на 12 април беше одбележана 9 годишнината од членството на Хрватска во НАТО....
0FansLike

Најнови вести